26 marca 2015

Dzieci listy piszą...


Otrzymaliśmy już odpowiedź na list od dzieci ze świetlicy w Szkole Podstawowej nr 298 im. J. Kasprowicza w Warszawie. Uczniowie tamtejszej szkoły wysłali nam piękne prace związane z Wielkanocą oraz opisały co ostatnio się u nich wydarzyło. Nasi uczniowie od razu zaczęli  odpisywać na list i wykonywać rysunki.



25 marca 2015

Zaćmienie Słońca

Dnia 20 marca widoczne było częściowe zaćmienie Słońca. W Polsce tarcza słoneczna przysłonięta była tylko w 63%, ale dzieci z zainteresowaniem obserwowały to zjawisko. Na kółku artystycznym zaznaczyliśmy to pracami o kosmosie.



Opiekun: Grażyna Kwiatkowska

24 marca 2015

Z cyklu: Biblioteczka świetliczanina.

Trema małego kreta
książki dla dzieci święta
Czy jest ktoś, kto przed ważnym publicznym występem nie poczuł nigdy drżenia łydek czy przyspieszonego bicia serca? Trema potrafi "zjeść" nawet dorosłego, a co dopiero małego chłopca, który ma po raz piewszy w życiu wystąpić na szkolnym przedstawieniu? Wprawdzie musi powiedzieć tylko jedno zdanie, ale kiedy wyobraża sobie siebie samego (w kostiumie kreta, bo tylko taki mu pozostał), stojącego przed tłumem rodziców, czuje, jak w gardle rośnie mu gula, a w przeddzień występu przy jego łóżku gromadzą się potwory, nie pozwalając zasnąć.

Tak oto, wnikliwie i z dużą znajomością dziecięcego postrzegania świata dwoje znakomitych szwedzkich autorów opowiada o tym, jak można się bać publicznego wystąpienia i - co najważniejsze - jak można ten paraliżujący lęk przełamać. Dla wszystkich dzieci, nie tylko tych, które mierzą się z tremą.

Książka pozwala bowiem tym odważnym zrozumieć bardziej nieśmiałych kolegów i dostrzec, że za lękiem może kryć się prawdziwy talent.

Kret sam na scenie;
Ulf Nilsson, Eva Eriksson;
Wyd. EneDueRabe;
Wiek: 5-7 lat

źródło: http://kultura.newsweek.pl

23 marca 2015

BON TON

Dnia 16.03 uczniowie ze świetlicy nr 4, pod opieką pani Beaty Szwejk,uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez bibliotekę multimedialną „Planeta 11” –„ Dobre zachowanie, czyli zasady bon ton”. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z obowiązującymi zasadami form towarzyskich i reguł grzecznościowych.
Mogli przećwiczyć prawidłowe zachowania podczas scenek rodzajowych przygotowanych przez prowadzącą. W atmosferze kultury, taktu i dobrych manier uczniowie wdrażali w życie poznawane zasady.



20 marca 2015

Wycieczka do Muzeum Nowoczesności

Dnia 12 .03. 2015 r. uczniowie świetlicy nr 4, pod opieką
pani Beaty Szwejk, wybrali się na wycieczkę do Centrum Techniki i Rozwoju regionu ”Muzeum Nowoczesności”, które mieści się w Parku Centralnym w Olsztynie. Dzieci dowiedziały się od przewodnika, który oprowadził ich po tym obiekcie, że jest to jedyny zachowany relikt dawnej dzielnicy przemysłowej Olsztyna. Uczniowie przeżyli pasjonującą podróż w czasie, podczas której przemieszczając się po dawnych tartacznych halach, dowiedziały się jak wykorzystywano liczne wynalazki i odkrycia ,podróżowano i komunikowano się w przeszłości.
Uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądali dawni Olsztynianie, przebrać się w ich stroje i zrobić sobie zdjęcie.
W drodze powrotnej dzieci bawiły się na placu zabaw w parku.






Dzieci listy piszą...

Uczniowie uczęszczający do świetlicy w sali nr 6 nawiązały we wrześniu współpracę, z dziećmi ze szkoły Podstawowej nr 298 im. Jana Kasprowicz w Warszawie. Działania podjęte w ramach współpracy polegają na wymianie w formie korespondencyjnej twórczości dziecięcej, doświadczeń i innych informacji mówiących o pracy w świetlicy. Głównym celem jest zainteresowanie dzieci tradycyjną formą korespondencji oraz aktywizacja uczniów i nawiązywanie nowych znajomości. Współpraca ta pozwoli na poznanie naszych środowisk i promowanie regionów.
W marcu dzieci odpisały na kolejny list i wykonały prace, które przesłaliśmy dla naszych zaprzyjaźnionych kolegów.
Z niecierpliwością czekamy na pana listonosza i przesyłkę dla nas.



19 marca 2015

Kiermasz świateczny

Od 16 marca w  świetlicy szkolnej trwa kiermasz ozdób świątecznych. W ofercie znalazły się: drewniane króliczki, jajka wielkanocne wykonane metodą decoupage, ozdobne ptaszki,kurczaczki, pisanki i zajączki na patyku, wielkanocne ciasteczka, ręcznie wykonane kartki świąteczne oraz wiele innych, ciekawych ozdób. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczone zostaną na doposażenie świetlicy szkolnej.
Serdecznie zapraszamy do zakupów :)


18 marca 2015

Kle, kle boćku...



Kle, kle Boćku, kle, kle,
witaj nam bocianie! 
Wiosna Ci szykuje,
wiosna Ci szykuje,
żabki na śniadanie!!!
Na zajęciach plastycznych, mali artyści podśpiewując znane już wiosenne piosenki wykonywali papierowe bociany. W skupieniu wycinali i sklejali poszczególne elementy. Gotowe prace ozdobiły pomieszczenie świetlicy szkolnej.


Opiekun: Grażyna Giedryś

17 marca 2015

Z cyklu: Biblioteczka świetliczanina.


fot. Dwie siostry
Powieść "Babcia na jabłoni" znakomitej austriackiej autorki, Miry Lobe, której talent pisarski porównywany jest z twórczością Astrid Lindgren. Książka ta opowiada o chłopcu, który bardzo chciał mieć babcię, więc ją wymyślił. Bo babcia to najlepszy sposób na wszelkie smutki i kłopoty. Babcia ta mieszka na drzewie, poluje na tygrysy, ujeżdża dzikie konie. Jest troszkę zwariowana, ale za to bardzo mądra i dowcipna. Chłopiec spędza z nią cały wolny czas, dopóki do sąsiedniego domu nie wprowadza się samotna staruszka...

Książka wydana w serii Mistrzowie Ilustracji.
Ilustrował Mirosław Pokora.

źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2006
źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/

16 marca 2015

Ogłaszamy konkurs!

Świetlica szkolna w  Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynie zaprasza uczniów klas I-III , do udziału w konkursie plastycznym  pt. "Wiosna tuż, tuż".

Regulamin:
1. Do konkursu dopuszczone będą  prace dzieci z klas I-III.
2. Technika prac dowolna.
3. Każda praca powinna zawierać metryczkę z danymi dziecka( imię i nazwisko, klasa, reprezentowana szkoła).
4.Prace należy dostarczyć do 23 marca 2015 roku, do sali nr 4.
5. Z prac konkursowych zostanie utworzona wystawa, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy.
6. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 31.03.2015 r. 

 Organizator: Krystyna Chendoszko





13 marca 2015

III miejsce w konkursie!

Z radością przyjęliśmy informację, że nasza uczennica Sylwia Bałasz, z klasy I g, zajęła III miejsce w Ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. "Bałwankowy świat". 
Zapraszamy do zapoznania się z  podsumowaniem konkursu:
http://sp30.olsztyn.pl/wiadomosci/1/wiadomosc/129345/wyniki_konkursu_balwankowy_swiat

Sylwii serdecznie gratulujemy:) 


 

9 marca 2015

Nasze prace:)





W świetlicy ogromną popularnością cieszą się zajęcia plastyczne. Dzieci są bardzo kreatywne i często zaskakują swoich wychowawców niezwykłymi pomysłami:)
Zapraszamy na krótką fotorelację.




 " Niedźwiedzie polarne".

Opiekun: Anna Klimek

"Szalone małpki".


Opiekun: Anna Czepil


Jak wiadomo, wszystkie dziewczynki lubią Hello Kitty:)
Dzieci wykonały karteczki z podobizną tych postaci. Najpierw odrysowały z szablonu główkę, a następnie dekorowały portret. 

Opiekun: Anna Czepil
 
Dziewczynki wykonały wesołe stworki z serduszek. Napracowały się, ale efekt był zdumiewający. 

Opiekun: Anna Czepil

 Tęsknimy za wiosną! Postanowiliśmy przygotować nowe dekoracje świetlicy. Dzieci aktywnie brały udział w tworzeniu wiosennego wystroju.

Opiekun: Anna Klimek






8 marca 2015

Z cyklu: Biblioteczka świetliczanina.

Moje prawa, ważna sprawa!

Dwie pisarki, docenione przez krytyków literackich, szanowane przez rodziców, kochane przez dzieci. I temat - jeden z najważniejszych we współczesnym świecie - temat praw dziecka.


Ta książka uzmysławia dzieciom, jakie są ich prawa, obowiązki i przywileje. O niektórych zapewne wiedzą, niektóre dopiero poznają dzięki tej książce. Ważne, aby zrozumiały. Dlatego pisarki - Anna Czerwińska-Rydel i Renata Piątkowska - stawiają na sytuacyjne przedstawienie kolejnych reguł znanych z Konwencji o Prawach Dziecka. Tłumaczą je cierpliwie ustami bohaterów - rodziców, dziadków, znajomych pań z ławeczki w parku. Wiele z opisanych historii nie wymaga pointy - ta nasuwa się małemu czytelnikowi sama. I to ogromny atut tej książki.


Jest tu miejsce na powagę, chwilę refleksji, ale i na uśmiech. Przecież mówiąc o poważnych sprawach, nie trzeba zachowywać śmiertelnej powagi.

Moje prawa, ważna sprawa

Konwencja o Prawach Dziecka mówi o wielu trudnych sprawach, o pracy zarobkowej dzieci, o złym dotyku, biciu. Sztuką jest nie przestraszyć tymi tematami, lecz przekonać najmłodszych i ich opiekunów do otwartej rozmowy. Autorkom tego zbiorku się to udało.


Moje prawa, ważna sprawa

Moje prawa, ważna sprawa!

Renata Piątkowska

Anna Czerwińska-Rydel

il. Kasia Kołodziej

wyd. Literatura

Premiera - 19 września 2014

4 marca 2015

Ptaki cudaki

W minionym tygodniu na zajęciach artystycznych, prowadzonych przez panią Grażynę Kwiatkowską, dzieci wykonały prace na konkurs plastyczny pt. "Ptaki cudaki". Oto rezultaty ich twórczości:



prace wykonane przez dzieci z II c

2 marca 2015

Z cyklu: Biblioteczka świetliczanina.

W życiu każdego z nas pojawiają się sytuacje trudne. Często dorośli nie potrafią sobie z nimi poradzić. Nie wiedzą też, jak rozmawiać o nich z dziećmi. Śmierć, niepełnosprawność, najróżniejsze dysfunkcje czasem stają się powodem drwin i braku zrozumienia. Kiedy widzisz niepełnosprawną osobę na ulicy, odwracasz głowę czy tłumaczysz swojemu dziecku jak jest ona wyjątkowa? Jeśli dorośli mają problem z rozmawianiem o trudnych sprawach, których przecież nie da się uniknąć i obok których nie można przechodzić obojętnie, koniecznie muszą przeczytać wzruszającą i wartościową książkę Beaty Majchrzak, "Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci".
Beata Majchrzak, jak wyjaśniła to w ostatnim rozdziale książki, jest psychologiem, pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi i ich rodzicami. Często też pomaga najmłodszym przebywającym w hospicjum. Sama przyznaje, że jej praca jest trudna. Wymaga się od niej, by rozwiązywała wszystkie problemy swoich podopiecznych. Nie zawsze jej się to udaje. Korzystając jednak ze swojego doświadczenia, postanowiła napisać książkę wspierającą tych, którzy stykają się niepełnosprawnością czy innymi dysfunkcjami codziennie, którzy sami zostali dotknięci tymi problemami i do tego, nie zyskują wsparcia od otaczających ich ludzi.
Opowieść o Błękitnym Psie… nie jest jednak pozycją, którą winni wziąć do ręki tylko rodzice chorych dzieci. To powinna być lektura obowiązkowa każdego z nas. Bardzo często przecież najmłodsi dziwią się, dlaczego ich koleżanka jeździ na wózku. Nie rozumieją tego, więc się śmieją lub odwracają głowę. Przeczytajcie im tę książkę. Ona nauczy ich empatii i sprawi, że smutek wielu z otaczających ich ludzi zmieni się w radość.

Opowieść o Błękitnym Psie... otrzymała drugą nagrodę w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Wyróżnienie to świadczy z pewnością o dużej wartości tej książki. Otrzymują je pozycje, które posiadają nie tylko wysoki poziom literacki, bo także etyczny. Beata Majchrzak w pięciu rozdziałach swojej opowieści przedstawiła czytelnikom historie niewidomej Basi, Stasia, który doświadcza trudności w uczeniu się, niepełnosprawnego Tomka i Zosi, która straciła w wypadku nogę. Najbardziej poruszający jest rozdział piąty, który wyjaśnia dzieciom, jak poradzić sobie z emocjami towarzyszącymi śmierci bliskiej osoby. Sądzę, że jest to część książki, która przyniesie pocieszenie i każdemu dorosłemu. Doskonale zatem Opowieść o Błękitnym Psie... sprawdza się jako zbiór bajek edukacyjnych, które można wykorzystać nie tylko w domu, bo także podczas biblioterapii i każdej innej formy wspomagania najmłodszych będących w kryzysowych sytuacjach.


Trzeba zwrócić uwagę również na ilustracje Aleksandry Chabros, które dookreślają przedstawiane w opowieści emocje dzieci. Dzięki temu bohaterowie stają się jeszcze bliżsi odbiorcom tekstu. Nie bez znaczenia będzie tu również nieustanne zwracanie się narratorki do czytelników, namawianie ich do przemyślenia pewnych problemów, a także do tworzenia, w specjalnie wyznaczonych miejscach, własnych obrazkowych lub pisanych opowieści. Dzięki temu każdy mały czytelnik może poczuć się współautorem książki. Na długo też zapamięta jej lekturę.

Opowieść o Błękitnym Psie... uczy empatii i zmienia smutek w radość. Beata Majchrzak, wykorzystując swoje doświadczenie zawodowe, stworzyła postać Błękitnego Psa, który pozwala zrozumieć niepełnosprawność, inność i śmierć. Czytanie tej książki daje tyle, ile dać może przytulenie do miękkiego futra psiego przyjaciela – przynosi ukojenie i pozwala optymistyczniej spojrzeć w przyszłość.


Magdalena Żerek www.czytamto.pl
Beata Majchrzak
Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci

Ilustracje: Aleksandra Chabros
Wydawnictwo Papilon
Poznań 2013