31 marca 2020

Patent na nudę

1. Zabawa "Zwierzogród"
Pomyśl o wybranym zwierzęciu: np. hipopotam.  Druga osoba zadaje pytania zamknięte np. "Czy mieszkasz na pustyni?" -odpowiadasz tak lub nie. Ale po 5 pytaniu zmieniasz nazwę zwierzaka tak aby wywieźć swego partnera w pole. Druga osoba wie o tych zmianach . Im szybciej odgadniesz tym lepiej. Powodzenia. 
2. Zabawa "Szpiedzy"
Zabawa dla 2 osób. Jedna osoba jest złodziejem, a druga szpiegiem. Bawimy się w tą zabawę w domu najlepiej w zamkniętym pomieszczeniu czyli w mieszkaniu. Złodziej chowa 3 rzeczy o różnym przeznaczeniu np. jajko, grzebień, i piłkę. Chowa te rzeczy gdzie chce, ma do dyspozycji całe mieszkanie. Jest to jednak żartowniś i zostawia szpiegowi 3 wskazówki. Może to być zagadka np. jajko dobrze czuje się tam gdzie jest ciepło. Wtedy szukamy tam gdzie jest ciepło. Druga wskazówka ma być związana z pierwszą czyli np. drogowskaz gdzie to ciepłe miejsce jest, a trzecia nawiązuje do drugiej czyli np. opis koca, w którym umieszczamy jajko, może to być rysunek. Do każdej skradzionej rzeczy przygotowujemy 3 wskazówki. Trzeba się napracować ale zabawa przednia. 
3. Królowa tańca
Zabawa ruchowa. Ta zabawa wymaga podkładu muzycznego najlepiej takiego jaki lubimy. Muzyka powinna być wesoła. Jedna osoba jest tancerzem. Druga zgaduje jaki to taniec. Trzeba tak tańczyć, aby druga osoba nie zgadła. Należy być szalonym tancerzem. Taniec nie musi się zgadzać z muzyką. Np. do hip- hopu  można tańczyć taniec ludowy. Drugi zawodnik ma zgadnąć o jaki taniec chodzi. Ma tylko jedną szansę. Tańczymy przez minutę i wcześniej sami ustalamy jaki taniec prezentujemy. 


4. Szafa jak marzenie
Zabawa wymaga znajomości swoich rzeczy. Można bawić się w szafie z ubraniami, z szufladą albo mała szafką. Wyjaśnię tobie na przykładzie szuflady. Jedna osoba wybiera z szuflady wybraną rzecz np. pierścionek. Druga osoba ma zamknięte oczy i przez dotyk zgaduje co to za rzecz. Jak zgadnie ma zadanie aby tę samą rzecz schować gdzieś w pobliżu. Wtedy druga osoba zgaduje gdzie pierścionek jest ukryty zadając pytanie: "Czy to ptak, ryba czy zwierzę?" Potem ma minutę aby odebrać sobie pierścionek. Musi wrócić do właściciela. 
5. Ogórek czy cytryna?
Jest to zabawa kulinarna. Jedna osoba wybiera coś do jedzenia np. ogórek ale doprawia go np. cukrem tak aby druga osoba nie zgadła co je. chodzi o to aby osoba próbująca nie wiedziała z czym ma do czynienia. Im dłużej nie będzie wiedziała tym więcej ma punktów karnych. Należy jak najwięcej przyprawiać nasz ogórek żeby druga osoba przegrała. 
6. Cienie Alabamy
Zabawa artystyczna. Zabawę wykonujemy wieczorem. Potrzebna nam jest mała lampka nocna i ściana. Jedna osoba przy użyciu rąk pokazuje wybraną krainę geograficzną. Np. Kraków poprzez symbol gołębia, Zakopane poprzez góry lub Gdańsk poprzez morze. Należy wcześniej umówić się jakie państwo omawiamy. 
7. Ratunku atakują....
Zabawa dla dwóch osób . Jedna osoba goni drugą. typowy berek domowy. Należy wcześniej umówić się gdzie są bazy bezpieczeństwa, może to być fotel, krzesło lub stół. Można ganiać się przy użyciu latarek i światło na drugiej osobie oznacza strzał, lub przy użyciu, dostępnych w domu rzeczy np. plastikowych strzelb lub piłeczek- uderzenie piłeczką oznacza strzał. Wygrywa ta osoba, która zostanie bezpieczna lub będzie najmniej razy zbita. Można korzystać ze stref bezpieczeństwa tyle razy na ile się umówicie. Wtedy nie jesteś w strefie zbicia. 


Życzę miłej zabawy. Powodzenia.
Materiał przygotowała: Anna Lis

Zabawy ruchowe w domu

Dziś zachęcamy do aktywności ruchowej w domu - oczywiście w formie zabawy. Zachęcamy do zabawy z całą rodziną. Poniżej  link:
https://wordwall.net/pl/resource/893767/wychowanie-fizyczne/wf-online-w-domu-%c4%87wiczenia

 Udanej zabawy!!!

Materiał przygotowała: Katarzyna Budek

30 marca 2020

Zwiastuny wiosny - pierwsze kwiaty.

Przyjście wiosny możemy poznać po pierwszych kwiatach. To one pierwsze zwiastują nam nadejście wiosny. Dlatego nazywamy je zwiastunami wiosny. Najbardziej znane kwiaty wiosenne to: przebiśnieg, pierwiosnek i krokus. 
Poproście rodziców o wydrukowanie 3 kartek z kwiatami do pokolorowania. Patrząc na kolorowe zdjęcia kwiatów spróbujcie dopasować nazwy kwiatów z kolorowanek. Pokolorujcie je zgodnie ze zdjęciami kolorowymi. 

Materiał przygotowała: Agnieszka Powierża-Drężek










27 marca 2020

Wspólne zabawy

Kto wie jakie gry z dzieciństwa pamiętają Wasi Rodzice? Może czas, który właśnie przeżywamy będzie dobrą okazją aby zapoznać się z tymi zabawami. 
Zachęcam Was do wspólnego zagrania w takie gry jak: 
  • statki,
  • gra w łapki,
  • państwa – miasta.
Materiał przygotowała: Marlena Kochańska





25 marca 2020

Wiosna

Od kilku dni w kalendarzu mamy wiosnę. To piękny i długo oczekiwany przez wszystkich czas. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z materiałem, w którym jest wyjaśnione, dlaczego przyroda wiosną budzi się do życia oraz zachęcam do słuchania ptasich głosów bez wychodzenia z domu -  na stronie https://www.glosy-ptakow.pl/ 

https://tiny.pl/tzb4h

Materiał przygotowała: Katarzyna Budek 

23 marca 2020

Czy widzieliście już pierwsze bociany, które przyleciały do Polski?

Gdybyście chcieli zajrzeć do bocianich gniazd i sprawdzić, czy już są w nich bociany polecamy stronę: http://www.bocianyonline.pl/kamery.html
Szukajcie na liście tych kamer, przy których jest symbol bociana.
Ja tak, dlatego jako pracę plastyczną polecam Wam stworzyć własnego bociana z płatków kosmetycznych.
https://spkleszczow.pl/wp-content/uploads/2020/03/933e6ce0f6f908620fe0064b90031b06.jpg
Warto również wybrać się na spacer i poszukać pierwszych oznak wiosny.
Materiał przygotowała: Grażyna Giedryś