25 stycznia 2023

Bezpieczne ferie

Nareszcie upragniona przerwa w nauce! Czas, aby odpocząć, wyspać się i nabrać siły przed kolejnym półroczem. Nieważne, czy wyjeżdżamy czy spędzamy ten czas w domu. Najwspanialsze ferie to takie, po których wszyscy wracamy do szkoły cali i zdrowi. Niestety, beztroski zimowy czas pobudza naszą wyobraźnię i usypia czujność. Dlatego łatwo o nieprzyjemne zdarzenia. Aby ich nie było, przed zasłużonym wypoczynkiem nauczycielki świetlicy przygotowały zajęcia, podczas których wspólnie ze Świetliczakami ustalały zasady bezpiecznych zabaw zimowych. Okazało się, że dzieci mają dużą wiedzę w tym zakresie. Wystarczyło tylko przypomnieć sobie gdzie możemy zjeżdżać na sankach, jeździć na łyżwach, jak organizować kulig, bitwę na śnieżki, jak się ubrać na czas atrakcji zimowych. Pomógł nam w tym film edukacyjny, który wspólnie obejrzeliśmy i przedyskutowaliśmy.  Wszyscy byliśmy zgodni: najważniejsze jest BEZPIECZEŃSTWO nasze i innych. Na podsumowanie tych bardzo ważnych zajęć wykonaliśmy tematyczne prace plastyczne. Zostały one zebrane w ekspozycję w sali 008.

Życzymy udanych i bezpiecznych ferii!

                                                                                                                                    Katarzyna Wojnarska-Dębińska










Autor zdjęć:
Katarzyna Wojnarska-Dębińska

Bal Karnawałowy

Karnawał to wspaniała tradycja przepełniona radością, muzyką i zabawą. Najważniejszy element tej tradycji to bal karnawałowy. Bawią się dorośli, bawią się dzieci... Dzień balu, to dzień niezwykły i długo wyczekiwany. Dostarcza wszystkim wielu przeżyć i emocji. Radosna atmosfera panowała w świetlicy w dniu 17 stycznia już od samego rana. Z sal świetlicowych płynęła muzyka  od godz. 6.30. Słychać było śmiech i wesołe okrzyki. Tańczyły dzieci razem z paniami. Wszystkich przepełniało szczęście. Wśród bawiących można było spotkać piratów, anioły, policjantów, wróżki i Spidermana. Rozpoznać siebie nawzajem było bardzo trudno. Uśmiechy nie znikały z twarzy mimo zmęczenia spowodowanego harcami.  Było wspaniale, było radośnie, było cudownie! Wspólna zabawa przyniosła wszystkim dużo frajdy, a to było głównym celem naszego balu. Dzieci z żalem opuszczały salę świetlicową, aby udać się na lekcje. Nie martwcie się, przed nami jeszcze wiele takich atrakcji.

                                                                                                                                    Katarzyna Wojnarska-Dębińska











Autor zdjęć:
Katarzyna Wojnarska-Dębińska

23 stycznia 2023

Dzień Kubusia Puchatka

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka obchodzony jest 18 stycznia. Święto przypada w rocznicę urodzin autora książki o przygodach jednego a najbardziej ulubionych misiów na całym świecie – Alana Aleksandra Milne'a. Mieszkańca Stumilowego Lasu kochają dzieci na całym świecie. Nasze Świetliczaki uwielbiają go również. W tym dniu zapoznały się z historią powstania książki o Kubusiu Puchatku, wysłuchały jej fragmentów, a nawet same je czytały. Obejrzeliśmy film o Misiu. Nauczycielki świetlicy przygotowały dla uczniów wiele zabaw i atrakcji związanych z Kubusiem i jego Przyjaciółmi. Największym zainteresowaniem cieszyły się zawody w zjadaniu miodu – przysmaku Kubusia – bez użycia rąk oraz budowa domku dla Misia z klocków konstrukcyjnych. Oprócz tego przygotowano puchatkowe gry i zabawy dydaktyczne. W tym dniu uczniowie przynieśli maskotki Kubusia Puchatka. To był wspaniały beztroski czas spędzony z naszym Przyjacielem!

                                                                                                                                    Katarzyna Wojnarska-Dębińska


















Autorzy zdjęć:

Katarzyna Wojnarska-Dębińska

Martyna Żórańska

20 stycznia 2023

Prezenty dla Babci i Dziadka

Już niedługo będziemy obchodzić Dzień Babci i Dziadka. Dla wszystkich kochanych babć i dziadków uczniowie wykonują kartki z życzeniami. Życzymy im dużo zdrowia i radości. 

Anna Matraś













Autor zdjęć:

Anna Matraś

12 stycznia 2023

Wizyta w Zamku Kapituły Warmińskiej

Ciekawość świata, a przede wszystkim najbliższego otoczenia, 11 stycznia zawiodła grupę Świetliczaków z klas Ia, Ic, IIIb i IIId na Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Głównym celem wizyty było zwiedzanie wystawy stałej pt. "Mikołąj Kopernik mieszkaniec olsztyńskiego zamku". Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy tablicę astronomiczną, na której wielki astronom prowadził badania nad reformą kalendarza, kopernikowski inkubał medyczny, dzieła oraz inne akcesoria związane z badaniami Mikołaja Kopernika. Z  ciekawością przeszliśmy się pomieszczeniami, w których żył i pracował twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego oraz wysłuchaliśmy historii związanej z jego życiem i twórczością. 

Oprócz tej wystawy zwiedziliśmy jeszcze cztery inne: "Wnętrza stylowe – od baroku do secesji", "W damskiej gotowalni. Akcesoria toaletowe z XIX i XX wieku", "Portret holenderski XVII wieku z galerii rodu zu Dohna" oraz "Trzy wieki polskiej Warmii". Ta ostatnia wzbudziła w nas największe emocje. Jej przesłaniem jest ujęcie 300 – letniej historii Warmii jako krainy, która pełniła ważną rolę polityczną i artystyczną w państwie polskim. Ekspozycja skupia się na postaciach biskupów warmińskich jako mecenasów artystycznych oraz literatów.

Z zamku wyszliśmy bogatsi o nową wiedzę i doznania. Wspomnienia pięknych komnat i ciekawych eksponatów pozostaną w nas na długo.

                                                                                                                                    Katarzyna Wojnarska-Dębińska






























Autor zdjęć:
Katarzyna Wojnarska-Dębińska