29 marca 2023

Kreatywność nie zna granic

Uczniowie w świetlicy chętnie bawią się klockami „waflowymi”. Wykorzystują je jako budowle lub dodatek do zabawek przyniesionych z domu. Chłopcy zbudowali boisko piłkarskie i grają w nogę kartami z piłkarzami, natomiast dziewczynki zrobiły domek dla swoich lalek LOL. Ciekawe do czego jeszcze wykorzystają te klocki :)

Martyna Żórańska

 







Autor zdjęć:

Martyna Żórańska
 

27 marca 2023

Przedświątecznie

 

Rzeżuchowy zawrót głowy!



      




                                                                                                           Monika Kozak

Szkoła Wierna Dziedzictwu

W związku z ubieganiem się przez naszą szkołę o Certyfikat  „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, szkolna świetlica powzięła kroki, by dołączyć  do tak szczytnego projektu. W lutym i marcu odbyły się zajęcia mające na celu propagowanie wśród Świetliczaków zainteresowania naszym regionem. Pierwsze zajęcia dotyczyły historii i topografii Warmii. Poznawaliśmy historyczne granice regionu, najważniejsze miasta, ukształtowanie terenu. Poznaliśmy herb Warmii, a właściwie dwa - Baranka Bożego , oraz półkrzyż . Poznaliśmy Hymn Warmiński Feliksa Nowowiejskiego . Zwieńczeniem naszej pracy w tym dniu było wykonanie mapy regionu.

W marcu odbyły się zajęcia dotyczące stroju warmińskiego. Dowiedzieliśmy się, że męski strój składał się z filcowego lub słomianego kapelusza, ewentualnie futrzanej czapki, z prostej lnianej koszuli, kamizelki i sukmany. Spodnie , czyli buksy  wiązano poniżej kolan wstążką . Do tego koniecznie długie, skórzane buty i szalik. Stroje kobiece różniły się od siebie. Inaczej "nosiły się" panny, inaczej mężatki. Główne elementy ubioru Warmianki to: twarda mycka, kitel, stanik, kabat. A na nogach korki lub trzewiki. 

A oto efekty naszej pracy.

                                                                                           Monika Kozak

















W POSZUKIWANIU WIOSNY

 Zachęceni pierwszymi wiosennymi promieniami słońca Świetliczki wychodzą Wiośnie na przywitanie. Wodnymi markerami, akwarelą  i temperą stworzyliśmy przepiękne portrety Wiosny. Bez wątpienia ta wiosna jest najpiękniejsza ze wszystkich dotychczasowych!

                                                                                                      Monika Kozak









EUROPEJSKI DZIEŃ TALENTÓW

 EUROPEJSKI DZIEŃ TALENTÓW


"W pomyśle ujawnia się talent, w wykonaniu sztuka."

(Marie von Ebner – Eschenbach)

Talent niejedno ma imię. Dla jednych bedzie to umiejętność szybkiego czytania, dla innych jazda na łyżwach czy umiejętności wokalne lub taneczne. Niektórzy mają talent sportowy, a inni potrafią cierpliwie słuchać. Ktoś inny doskonale piecze i gotuje. Jedno jest pewne – każdy posiada jakiś talent! Najważniejsze jest to, aby go w sobie odszukać, a potem rozwijać. 25 marca obchodzony jest Europejski Dzień Talentów. Świetliczaki od kilku dni przygotowywały się do zaprezentowania swoich umiejętności. Ależ było ciekawie! Obejrzeliśmy rysunki, konstrukcje z klocków Lego, pokaz układania kostki Rubika, wygibasy z palców, wysłuchaliśmy recytacje własnoręcznie napisanego wiersza. Uczestnicy pokazu zaprezentowali się wspaniale. Zabawa była świetna – ogromna dawka pozytywnej energii i uśmiechy oducha do ucha :)


                                                                   Katarzyna Wojnarska - Dębińska




























ŚWIATOWY DZIEŃ WODY, DZIEŃ OCHRONY BAŁTYKU

 ŚWIATOWY DZIEŃ WODY, DZIEŃ OCHRONY BAŁTYKU


Świat nieustannie jednoczy się wokół wody. Woda ma wpływ na nas wszystkich. Wszyscy musimy coś zmienić, zmieniając sposób, w jaki korzystamy, spożywamy i zarządzamy wodą w naszym życiu. 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody oraz Dzień Ochrony Wód Bałtyku. Tegoroczny miał na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją. Tego dnia Świetliczaki wspólnie wymyślały sposoby, które mogą przyczynić się do rozwiązania kryzysu wodnego. Poszerzały również swoją wiedzę na temat Bałtyku. Przyjemnym akcentem były zabawy interaktywne na magicznym dywanie, które związane były z tematyką wodną. Zajęcia zakończyliśmy nauką szant, przy których tańczyliśmy oraz chwilą relaksu przy szumie fal oraz dźwięku mew. Podajemy Wam najprostsze sposoby działań, które przyczynią się do prawidłowego zarządzania wodą:

• zakręcaj kran,

• zamień wannę na prysznic,

• bierz krótsze prysznice,

• pozbieraj śmieci nad rzeką, jeziorem lub morzem,

• nie wyrzucaj śmieci,

• nie wyrzucaj odpadów do kanalizacji,

• uświadamiaj innych!


                                                                                Katarzyna Wojnarska - Dębińska










Światowy Dzień Wody i Dzień Ochrony Bałtyku postanowiliśmy uczcić zamykając bałtyckie muszle w brelokach. Prawie, jak bursztyny, prawda?

                                                                                            

                                                                                                           Monika Kozak