29 maja 2024

Dzień Mamy

Z okazji Dnia Mamy zadaliśmy Świetliczakom kilka pytań związanych z ich Mamami. Posłuchajcie co nam powiedziały.Wszystkim Mamom życzymy spełnienia marzeń i wspaniałych beztroskich chwil nie tylko w dniu ich święta, ale codziennie :)

Zapraszam do obejrzenia filmików.

Katarzyna Wojnarska-Dębińska












Katarzyna Wojnarska-Dębińska

Papierowe samoloty

 Składanie papierowych samolotów to zabawa znana wszystkim uczniom od wielu lat. Również i my starliśmy się złożyć najdoskonalsze samoloty, które przemierzyłyby całą salę świetlicową. Niektórym z nas to się udało. Co ciekawe, w kalendarzu świąt nietypowych w ostatnich dniach maja obchodzony jest dzień składania papierowych samolotów. Został on zatem przez nas godnie uczczony.

Joanna Daniluk
Krystyna Moszczyńska






Joanna Daniluk
Krystyna Moszczyńska

Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt

22 maja 1997 roku została uchwalona przez Sejm ustawa o ochronie zwierząt. Od tego czasu dzień ten jest obchodzony w Polsce jako Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt. Pierwszy artykuł ustawy podkreśla, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Niestety, z doświadczenia wiemy, że wielu ludzi nadal myśli inaczej. Podczas obchodów Dnia Praw Zwierząt w świetlicy szkolnej, Świetliczaki zastanawiały się nad sposobami uwrażliwienia ludzi na potrzeby zwierząt. Obejrzeliśmy film edukacyjny przedstawiający prawa zwierząt, ale również przykłady ich łamania, uczestniczyliśmy w pogadance o tym jak należy reagować widząc przypadki niezachowania zasad poszanowania zwierząt. Dowiedzieliśmy się gdzie szukać pomocy dla zaniedbanych, porzuconych lub bezdomnych zwierząt. Na podsumowanie wykonaliśmy prace plastyczne obrazujące sposoby zapobiegania łamaniu praw zwierząt.

Pamiętajmy, zwierzęta to nasi Przyjaciele i nie wolno pozostać biernym widząc ich cierpienie.

Katarzyna Wojnarska – Dębińska










Katarzyna Wojnarska – Dębińska


24 maja 2024

Świetlicowa fabryka tlenu

Niedawno informowaliśmy Was, że nasza świetlica organizuje II edycję Ogólnopolskiego Projektu Ekologicznej Świetlicy "Świetlicowa fabryka tlenu". Pomysł tak bardzo się nam spodobał, że sami również postanowiliśmy "wyprodukować" tlen. Koło Młodego Ekologa zabrało się do tego ze swoistym zapałem. Przygotowaliśmy nasiona, doniczki oraz ziemię. Wcześniej znaleźliśmy informację na temat hodowli drzewek, które zamierzaliśmy posiać. Weronika z kl. IIc przyniosła kasztanowiec, który wyrósł jej z posadzonego w ziemi kasztana. To zachęciło nas jeszcze bardziej. Współpracując posialiśmy topolę czarną, platan klonolistny, cytrynę, awokado oraz kasztana. Nasiona platana i topoli przyniósł Maks z kl. IIIa. Doniczki z nasionami postawiliśmy w świetlicy nr 8. Zaskoczyło nas bardzo, że topola już po dwóch dniach wykiełkowała! Podczas wakacji roślinami będą opiekować się w swoich domach Świetliczaki z Koła Młodego Ekologa. Jesteśmy bardzo ciekawi jaki efekt osiągniemy.

Katarzyna Wojnarska-Dębińska


















Katarzyna Wojnarska-Dębińska

Światowy Dzień Pszczół

 20 maja obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Pszczół. Święto ustanowione zostało przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół w pozyskiwaniu żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia cywilizacyjne dla tych owadów. Tego dnia świetliczaki z klasy 2a i 3d mogły przybliżyć sobie informacje na temat pożyteczności tych owadów w przyrodzie oraz o tym, że bez pszczół ciężko byłoby nam żyć na ziemi. Dzieci wykonały też prace przestrzenne przedstawiające pszczoły z tekturowych rolek.

Agnieszka Miakisz
















Agnieszka Miakisz

17 maja 2024

W mojej głowie - UNICEF

 Szanowni Państwo, 

na platformie Spotify udostępniono sezon podcastów pt. "W mojej głowie", który powstał na podstawie materiału stworzonego przez zespół Światowej Organizacji Zdrowia. Jest to poradnik zawierający konkretne wskazówki jak radzić sobie w stresujących sytuacjach. Jego celem jest wyposażenie odbiorców w umiejętności zarządzania stresem i przeciwdziałania jego negatywnemu wpływowi na zdrowie psychiczne. Treści zawarte w poradniku zostały zaadaptowane przez ekspertów UNICEF na potrzeby podcastu "W mojej głowie" i odpowiednio dostosowane do potrzeb młodych ludzi. Każdemu odcinkowi towarzyszą również ćwiczenia (także w formie podcastu), których praktyka pomoże młodym ludziom lepiej radzić sobie ze stresem i z trudnymi emocjami.
Zachęcam Państwa do wykorzystania materiałów podczas pracy z młodzieżą, jak również do udostępniania ich swoim wychowankom. Prosiłabym osoby, które zaangażują się w inicjatywę o przesłanie mi kilku zdań na temat  realizacji projektu do dnia 2 czerwca . Mile widziane będą również zdjęcia.
Poniżej przesyłam link do podcastów:

Pozdrawiam serdecznie
Katarzyna Wojnarska-Dębińska

Wycieczka do Multicentrum

W dniu 16.05 nasze świetliczaki odwiedziły Bibliotekę Multimedialną "Multicentrum". Skorzystały z szeregu propozycji jakie oferuje to bardzo ciekawe miejsce. Miały okazję konstruować z klocków przestrzennych, zagrać w gry multimedialne, a także przy pomocy specjalnego programu tworzyć muzykę. To była emocjonująca wyprawa. Polecamy gorąco wszystkim to miejsce.

Agnieszka Miakisz
Joanna Lis-Krauza
Agata Książkiewicz Rucińska
Aneta Zdziarstek















Agnieszka Miakisz
Joanna Lis-Krauza
Agata Książkiewicz Rucińska
Aneta Zdziarstek