29 kwietnia 2016

Pracowity kwiecień

A jak będę dorosła" - Wawiłow Danuta
 Jak mi ręce urosną,
 jak mi nogi urosną,
 jak już będę dorosła
 i wysoka jak sosna,
 to zostanę... no kim?
 To na pewno zostanę lekarzem!
 Przyjdę w białym fartuchu,
 mamie zajrzę do ucha,
 tatę klepnę po brzuchu
 powiem: "Trzymaj się zuchu!"
 i zapiszę, zapiszę... no co?
 i zapiszę paskudne lekarstwo


A kim chcieliby zostać nasi uczniowie? Wśród wymarzonych zawodów znalazły się m. in.: piosenkarka, piłkarz, projektant mody, dziennikarz, pracownik schroniska, weterynarz i architekt. Zawody te dzieci przedstawiły na rysunkach.  Prace zostały przekazane na międzyszkolny konkurs plastyczny  pt. "Mój wymarzony zawód" , do którego zaprosiła nas świetlica Szkoły Podstawowej nr 25 w Olsztynie.










26 kwietnia 2016

Współpraca z Zespołem Szkół Mechaniczno Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie

Dzieci ze świetlicy szkolnej w dniu 25.04.2016r. odwiedziły Zespół Szkół Mechaniczno Energetycznych. Uczestniczyły w rozstrzygnięciu konkursu plastycznego „ Moja ulubiona postać z bajki”, na który to konkurs przygotowały piękne prace. Pierwsze miejsce zdobyła praca Huberta Młodziejewskiego z klasy Ig, drugie miejsce zajęła praca Piotrusia Lisa z kasy Ic, a trzecie praca Maksa Jakubowskiego, również z klasy Ic. Wyróżniona została praca Asi Flis z klasy Ib. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!
Uczniowie oraz pracownicy ZSME bardzo serdecznie nas przyjęli. Była zabawa, słodki poczęstunek, a na koniec wizyty dzieci ze świetlicy zwiedziły warsztaty szkolne. 
Grażyna Giedryś.






25 kwietnia 2016

Z cyklu: Biblioteczka świetliczanina.

Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych

"Ta książka powstała z zachwytu. Polską kulturę ludową poznaję od kilkunastu lat i nie mogę się wciąż nadziwić jej różnorodności" - przyznała we wstępie autorka i ilustratorka w jednej osobie Marianna Oklejak. Napiszę w podobnym duchu: ta książka spotyka się z zachwytem czytelnika, oszołomionego feerią kolorów i ludowych ornamentów, które pojawiają się na kolejnych planszach, ale też oczarowanego konceptami autorki.
Niespodzianka pojawia się już na początku - okładka kryje bowiem wycinankę z konikiem. Kilka kartek dalej - bajeczna rozkładówka z barwnymi polami, pokazanymi niczym pasy na zapaskach łowickiej i opoczyńskiej. A na kolejnych stronach bogaty przegląd polskiego folkloru: pieśni, instrumentów, naczyń, strojów, zabawek, a także ludowych obrzędów i tradycji. Marianna Oklejak wyciąga te skarby niczym z malowanej skrzyni, która była kiedyś ważnym meblem w każdym wiejskim domu. Koronkowa robota!
Warto podkreślić, iż nie jest to zwykłe kompendium wiedzy o sztuce ludowej. Na kartach książki śledzimy obrazkową historię dwóch par, kolejne etapy ich życia i perypetie, zamknięte w cyklu pór roku.   
Premiera tytułu odbyła się kilka miesięcy temu; od tamtego czasu "Cuda wianki" zebrały wiele pochwał, łącznie z prestiżową środowiskową nagrodą w konkursie Polskiej Sekcji IBBY - "Książka Roku 2015".

źródło: http://ryms.pl

Warsztaty czytelnicze w bibliotece ABECADŁO

Dnia 22.04.2016 r. dzieci ze świetlicy szkolnej wraz  z Panią Krystyną Chendoszką
uczestniczyły w warsztatach czytelniczych pt:"Legendy Warmińskie" w bibliotece ABECADŁO. Dzieci zapoznały się z legendami Warmii. Poznały gwarę warmińską i stroje ludowe Warmiaków.



22 kwietnia 2016

Śmieszne wierszyki, łamiące języki:)

Świetlica Szkoły Podstawowej  nr 7 zaprosiła nas do międzyszkolnego konkursu logopedycznego. Uczniowie "siódemki" napisali autorskie wierszyki, do których należało  wykonać ilustrację.
 




 

21 kwietnia 2016

Otwieramy paczkę ;)

Ostatnio dotarła do nas paczka  od zaprzyjaźnionej szkoły  w Warszawie. Znajdowały  się  w niej prace tamtejszych świetliczaków oraz list. Spodobały nam się bardzo wytwory dzieci i niedługo spróbujemy wykonać  je na zajęciach plastycznych.




20 kwietnia 2016

"Jestem na tak - wybieram ekologiczny świat"

Dzieci ze świetlicy wzięły udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym  pt."Jestem na tak - wybieram ekologiczny świat" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową  nr 10 w Olsztynie. Z niecierpliwością czekamy na wyniki :)
 


 

18 kwietnia 2016

O Andersenie

,,Każdy nosi w sobie jakąś Andersenowską bajkę, która tak zachwyciła go w dzieciństwie, że nie może zapomnieć te­go wstrząsu, bajkę, która urosła wraz z nim, odkrywając coraz głębsze, coraz bliższe w miarę dojrzewania, warstwy" (K. Kuliczkowska).
Kochani - baśnie Andersena znacie zapewne wszyscy, zarówno mali jak i duzi. Ale czy wiecie, jak wyglądało życie autora jednych  z najpiękniejszych baśni? Dzieci chodzące do świetlicy już wiedzą, teraz kolej na Was. Zapraszamy do obejrzenia gazetki poświęconej Hansowi Christianowi Andersenowi, która zdobi tablicę w sali nr 4. Teraz tylko zdradzę, że Andersen napisał prawie 160 baśni, a jego książki zostały przetłumaczone na około 125 języków. W jego baśniach każdy może odnaleźć cząstkę siebie, jest w nich miejsce na radość i smutek, na łzy i śmiech.
Od 1967 roku 2 kwietnia - w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena -  obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Natomiast najwyższym światowym odznaczeniem w dziedzinie twórczości dla dzieci jest Międzynarodowa Nagroda  im. H.Ch.Andersena. Medal przyznawany jest co dwa lata. Po raz pierwszy wręczony był w 1956 roku. Początkowo otrzymywali go jedynie pisarze, a od 1966 r. ilustratorzy, od 1978 r. także tłumacze. W 1982 roku Medal im. H.Ch.Andersena otrzymał polski artysta plastyk Zbigniew Rychlicki. O wysokiej randze tej nagrody świadczy też jej inna, nieoficjalna nazwa - "Mały Nobel".






14 kwietnia 2016

Język francuski

Ostatnio, na lekcjach języka francuskiego, uczymy się nazw produktów spożywczych. Pani Aurelia prowadzi zajęcia w bardzo ciekawy sposób. Poznajemy i zapamiętujemy nowe słownictwo w trakcie zabaw w grupach oraz gry w domino czy bingo.





8 kwietnia 2016

Wiosennie

Wraz z rozpoczęciem kalendarzowej wiosny postanowiliśmy wraz z dziećmi wykonać wiosenne kwiaty. Wyklejaliśmy hiacynty z kolorowych papierów oraz  tulipany z wytłoczek po jajkach. Ostatnio zrobiliśmy także piękne obrazki przedstawiające kwiaty wiśni, do których użyliśmy  płatków kosmetycznych i bibuły. Efekty naszej pracy prezentujemy na fotografiach.