18 kwietnia 2016

O Andersenie

,,Każdy nosi w sobie jakąś Andersenowską bajkę, która tak zachwyciła go w dzieciństwie, że nie może zapomnieć te­go wstrząsu, bajkę, która urosła wraz z nim, odkrywając coraz głębsze, coraz bliższe w miarę dojrzewania, warstwy" (K. Kuliczkowska).
Kochani - baśnie Andersena znacie zapewne wszyscy, zarówno mali jak i duzi. Ale czy wiecie, jak wyglądało życie autora jednych  z najpiękniejszych baśni? Dzieci chodzące do świetlicy już wiedzą, teraz kolej na Was. Zapraszamy do obejrzenia gazetki poświęconej Hansowi Christianowi Andersenowi, która zdobi tablicę w sali nr 4. Teraz tylko zdradzę, że Andersen napisał prawie 160 baśni, a jego książki zostały przetłumaczone na około 125 języków. W jego baśniach każdy może odnaleźć cząstkę siebie, jest w nich miejsce na radość i smutek, na łzy i śmiech.
Od 1967 roku 2 kwietnia - w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena -  obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Natomiast najwyższym światowym odznaczeniem w dziedzinie twórczości dla dzieci jest Międzynarodowa Nagroda  im. H.Ch.Andersena. Medal przyznawany jest co dwa lata. Po raz pierwszy wręczony był w 1956 roku. Początkowo otrzymywali go jedynie pisarze, a od 1966 r. ilustratorzy, od 1978 r. także tłumacze. W 1982 roku Medal im. H.Ch.Andersena otrzymał polski artysta plastyk Zbigniew Rychlicki. O wysokiej randze tej nagrody świadczy też jej inna, nieoficjalna nazwa - "Mały Nobel".






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz