30 listopada 2016

Jestem widoczny- noszę odblaski

Co daje odblask i dlaczego należy go nosić? Na te i inne ważne pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas spotkania w bibliotece. Pani Anna Matraś przedstawiła nam prezentacje pt. "Jestem widoczny- noszę odblaski". Podczas spotkania dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa uczniów w ruchu drogowym.




29 listopada 2016

Hymn zdrowych dzieciaków


Piosenka w wykonaniu uczniów z klasy Ib uczęszczających na świetlicę.
 
 

28 listopada 2016

Świetlicowe czytanki

Dziś mieliśmy przyjemność posłuchać jedno z opowiadań Joanny Papuzińskiej. Historię o piesku przeczytała nam mama Marty Kowalskiej, uczennicy klasy IIId.
Serdecznie dziękujemy!



25 listopada 2016

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa.
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Obchodzony jest 25 listopada. 
Na świetlicy dzieci wykonywały prace plastyczne przedstawiające wizerunek misia różnymi technikami.








22 listopada 2016

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada po raz trzeci obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystosował do uczniów list okolicznościowy. A dla nas - dorosłych- to kolejna okazja, by przypomnieć dzieciom, że należy szanować prawa nie tylko swoje, ale również prawa kolegi, koleżanki, mamy, taty, a także prawa nauczycieli.




21 listopada 2016

Konkursowe opowiadania

Tworzenie opowiadań, którego bohaterem będzie pluszowy miś okazało się nie takie łatwe. Najpierw trzeba było znaleźć pomysł na historię, później spisać ją i na koniec ładnie oprawić. Niektórzy podjęli się również przepisywania prac na komputerze.
Poniżej prezentujemy jedno z opowiadań, które zostało zgłoszone do udziału w konkursie.
 


„Nie oddam Tuli”

Jestem Maja. Kocham zabawki, a głównie misie. Tula jest moim misiem i moim najlepszym przyjacielem. Jest tylko jedna rzecz, której w niej nie lubię. Ona w ogóle się nie odzywa. Ale i tak jesteśmy przyjaciółkami. W sumie to dobrze, bo się nie kłócimy, ani nie bijemy. Jestem spokojna (zazwyczaj). Chodzę do szkoły i mam tam koleżanki. Ale żadnej nie lubię tak jak Tuli. Mam też kolegów. Jeden chłopiec jest nielubiany przez kolegów i koleżanki. Kiedyś, jak moja koleżanka przyniosła swoją najpiękniejszą lalkę, którą nazwała Lilia, on oderwał jej głowę. Ale teraz jest chory. Nie powinnam tak mówić, ale to dobrze, bo jutro będę mogła przynieść Tulę do szkoły. Nie mogłam się doczekać jutra.
Następnego dnia w szkole wyjęłam z plecaka Tulę, a on wszedł do klasy. Zobaczył misia. Podbiegł do mnie i wyrwał mi Tulę. Krzyknęłam: Daj to! A on kopnął mnie w nogę i powiedział, że fajnego mam misia. Pobiegł z Tulą na korytarz. Pobiegłam za nim i pomyślałam, że naprawdę mu się spodobała, bo szybko włożył, a raczej wcisnął ją do plecaka. Miałam tego dość. Zapytałam czemu zabrał Tulę. Zdziwiony powiedział, że on nie ma żadnego misia, więc porozmawiałam z nim. Po lekcjach zaproponowałam, żebyśmy razem poszli do sklepu z zabawkami. Zgodził się, więc poszliśmy. Wróciliśmy bardzo zadowoleni. On kupił ślicznego misia, a ja małą torebeczkę. W domu ciągle rozmyślam o tym, że nie oddałam Tuli, i że pomogłam mu rozwiązać problem z nerwami. 

Laura Kaczan, IIId 

18 listopada 2016

Pluszowy Miś- Przyjaciel dzieci

Świetlica Szkoły Podstawowej nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej zaprosiła nas do udziału w konkursie literacko- plastycznym pt. "Pluszowy Miś- Przyjaciel dzieci". Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej bądź stworzenie tekstu literackiego powiązanego z tytułem konkursu. Nasi uczniowie wykonali portrety misia, komiksy oraz opowiadania. Dziś prezentujemy nasze dzieła  plastyczne. 







 

17 listopada 2016

Turniej szachowy

Wśród uczniów z klasy III c i III a możemy odnaleźć wiele talentów - świetnie grają w piłkę nożną, bardzo dobrze śpiewają, talentu plastycznego także im nie brakuje. Teraz sprawdzić postanowili swoje umiejętności logicznego myślenia podczas gry w szachy, a żeby było ciekawiej ogłosiliśmy turniej szachowy. O tym, kto z kim się zmierzy, zadecydował los - za pomocą dłoni Piotrka z IIIa.

Oto wyniki losowania:

Maks zagra z Filipem, Weronika z Marcinem, Piotrek z Zuzią, Hania z Wojtkiem, Łukasz z Zacharym, Kacper z Patrykiem, Wiktor ze Stefanem oraz Oliwia z Elizą.

Trzymajcie kciuki za swoich wybrańców. O wynikach eliminacji powiadomimy w osobnym poście.







16 listopada 2016

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Tolerancja oznacza otwarte i pełne szacunku podejście do cech i zachowań drugiego człowieka, które są odmienne od naszych. Tolerancja (w języku łacińskim tolerantia) to w tłumaczeniu dosłownym „cierpliwa wytrwałość”. Wywodzi się od słowa tolerare, co znaczy „znosić”, „przecierpieć”, „wytrzymywać”. Jest jedną z najważniejszych postaw człowieka, która przejawia się w życiu osobistym,  społecznym, kulturowym, a także religijnym. Jak ważna jest tolerancja w życiu każdego człowieka i narodu, można się przekonać, czytając Powszechną Deklarację Praw Człowieka, która rozpoczyna się stwierdzeniem, że wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w godności oraz prawach. Niestety historia Polski pełna jest przykładów - smutnych wydarzeń - które miały miejsce, gdy zabrakło tolerancji.... Także i dziś mamy do czynienia z ludźmi nietolerancyjnymi. M.in. dlatego właśnie w 1995 roku został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który przypada na 16 listopada. Podczas zajęć świetlicowych wykonaliśmy drzewo tolerancji. Może w ten sposób korzenie tolerancji zaszczepią się w naszych sercach...




15 listopada 2016

Język francuski

Na dzisiejszej lekcji języka francuskiego uczyliśmy się liczebników. Okazało się, że wymowa ich nie jest taka prosta, dlatego też zajęcia były zabawne. 
Dla zapominalskich przypominamy:
1 - un
2 - deux
3 - trois
4 - quatre
5 - cinq
6 - six
7 - sept
8 - huit
9 - neuf
10 - dix



14 listopada 2016

Wystawa prac w Zespole Placówek Edukacyjnych

Na konkurs plastyczny "Jesienny spacer" wpłynęło bardzo dużo prac konkursowych. Część z tych prac ozdobiła hol w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie  tworząc jesienną wystawę. Wzbudziła ona dużą ciekawość wśród dzieci, które z chęcią oglądały prace wykonane przez uczniów ze szkół podstawowych.





10 listopada 2016

Narodowe Święto Niepodległości

Patriotyzm to trudne pojęcie. Słowo to oznacza miłość do własnego kraju, znajomość jego historii i tradycji oraz szacunek do własnych przodków i rodaków. Patriotyzmu uczymy się już od najmłodszych lat - w domu,  przedszkolu, szkole.
Szczególnie w maju i listopadzie, w okolicach naszych świąt narodowych, warto, żeby dzieci poznały podstawowe fakty o swojej ojczyźnie, a także dowiedziały się czegoś więcej o Polsce - kraju, w którym żyją. Temu właśnie miały służyć zajęcia, które odbywały się w świetlicy w środę i czwartek. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że to święto obchodzone jest co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Ale dowiedzieli się również, że do chwili wybuchu II wojny światowej było obchodzone tylko dwa razy, a po jej zakończeniu w roku 1945 komunistyczne władze naszego kraju świętem państwowym ustanowiły dzień 22 lipca jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. I znów przez długie lata nie wolno było świętować 11 listopada. Dopiero Sejm w 1989 roku przywrócił święto pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości. Dla nas - Polaków jest to ważne święto. Powinno nam uświadomić, że nie zawsze nasi przodkowie żyli w wolnym kraju. Żeby podkreślić naszą polskość, wykonaliśmy kotyliony z papieru, które przez cały czwartek dumnie nosiliśmy na piersi. 



9 listopada 2016

Godło Polski

Godło Polski wykonane przez uczniów metodą origami z kółek.