17 czerwca 2024

Wizyta przedstawicieli Straży miejskiej

Temat bezpieczeństwa jest nieustannie poruszany podczas zajęć edukacyjnych w świetlicy. Aby uatrakcyjnić jego przyswajanie, w dniu 14 czerwca świetlicę szkolną odwiedzili strażnicy Straży Miejskiej w Olsztynie. Po wielu miesiącach nauki nadchodzą upragnione wakacje. Z pewnością dla wszystkich będzie to czas odpoczynku, zabawy, wielu przeżyć i beztroski. W takich okolicznościach łatwo zapomnieć o bezpieczeństwie. Strażnicy przeprowadzili bardzo ciekawą pogdankę związaną z zagrożeniami, które mogą nas spotkać podczas letniego odpoczynku. Każdy z nas musi tak przeżyć wakacje, aby po ich zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia. W trakcie spotkania strażnicy uczyli Świetliczaki, jak bezpiecznie korzystać z uroków wolnego czasu. Uświadomili uczniów jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa mogą na nich czyhać oraz jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Utrwalone zostały rónież zasady powiadamiania odpowiednich służb w sytuacji zagrożenia. Goście opowiedzieli też na czym polega specyfika ich pracy i w jakich okolicznościach należy wzywać Straż Miejską. Świetliczaki zaprezentowały swoją wiedzę w zakresie znajomości numerów alarmowych i wzbogaciły ją o kolejny numer do Straży Miejskiej – 986.

Niewątpliwą atrakcją spotkania był Wiewiór – maskotka olsztyńskiej Straży Miejskiej.

Serdecznie dziękujemy za przekazaną wiedzę i poświęcony czas :)

Katarzyna Wojnarska-Dębińska












Katarzyna Wojnarska-Dębińska

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci obchodzony jest 12 czerwca. Jego obchody zostały zainicjowane w 2002 r. przez Międzynarodową Organizację Pracy. Jego celem jest zwrócenie uwagi na wykorzystywanie nieletnich do ciężkiej pracy, która pozbawia ich dzieciństwa i godności, szkodzi ich rozwojowi fizycznemu i psychicznemu. Na świecie 152 mln dzieci pracuje zarobkowo ponad swoje siły. Najwięcej w Azji, w rejonach Pacyfiku oraz w Afryce Subsaharyjskiej.

UNICEF jako organizacja sprzeciwiająca się łamaniu praw dzieci stara się zwrócić uwagę świata na ten bolesny problem.

Świetliczaki z klas Ib, Ie, IIc oraz IIIa uczestniczyły w tym dniu w zajęciach edukacyjnych związanych z dramatyczną sytuacją pracujących dzieci. Obejrzały film edukacyjny pt. "Ciemna strona rozświetlacza", w którym ukazane zostały dzieci pracujące w kopalniach miki – produktu wykorzystywanego w produkcji kosmetyków. Uczestniczyły w pogadance na temat tego, w jaki sposób każdy z nas może wyrazić swój sprzeciw wobec wykorzystywaniu nieletnich do niebywale ciężkiej pracy. Temat był tak wrażliwy i bolesny, że w oczach niektórych uczestników zajęć pojawiły się łzy.

PRZECIWSTAW SIĘ PRACY DZIECI:

  1. Nie kupuj produktów firm, które zmuszają dzieci do pracy – zainstaluj aplikację, która sprawdza, czy dana firma nie korzysta z pracy dzieci;

  2. informuj swoich bliskich oraz znajomych o konieczności zwracania uwagi na wyrażanie sprzeciwu wobec pracy dzieci;

  3. wesprzyj edukację dzieci z biednych regionów, wpłacając nawet minimalne datki na konto organizacji charytatywnych;

  4. reaguj, gdy widzisz dzieci np. zbierające złom;

  5. poszerzaj swoją edukację w tym temacie, aby móc być bardziej efektywnym.

UWAGA! Kupując kosmetyki zwracajcie uwagę, czy w ich składzie znajduje się mika (mica, micca). Jeśli tak, najprawdopodobniej firma produkująca kosmetyk bierze udział w procederze wykorzystywania dzieci do ciężkiej pracy. Znajdźcie zamiennik kosmetyku, który nie będzie zawierał miki.

Katarzyna Wojnarska-Dębińska












Katarzyna Wojnarska-Dębińska

13 czerwca 2024

Ostatnie dni w szkole przed wakacjami

Już za chwilę, już za momencik upragnione wakacje. Ciekawe, czy będą tęsknić za sobą, bo - jak widać - w czasie pobytu w świetlicy szkolnej jest im ze sobą bardzo dobrze. A od września czeka ich ostatni rok pierwszego etapu edukacyjnego. Wspaniałych wakacji, Kochani.

Joanna Daniluk





Joanna Daniluk 

12 czerwca 2024

Wycieczka do Planetarium

Dnia 11 czerwca chętni uczniowie z klasy 2b i 2d mieli możliwość wziąć udział w Kosmolekcji pt. "Niebo nad nami" w Olsztyńskim Planetarium. Podczas seansu nauczyliśmy się rozpoznawać gwiazdozbiory oraz poznaliśmy ich historię. Przenieśliśmy się nawet w czasie, ponieważ obserwowaliśmy jak będzie wyglądało niebo w przeciągu najbliższego roku w poszczególnych porach roku. To była bardzo ciekawa lekcja. 

Martyna Żórańska









Martyna Żórańska

10 czerwca 2024

Innowacja "Nie największa, ale nasza i piękna! Podróże po Europie" - Spotkanie z uczniami z Londynu

8 czerwca uczniowie kl. IIc spotkali się ze swoimi koleżankami oraz kolegami z Polskiej Szkoły Języków Ojczystych im. I.J. Paderewskiego w Londynie. Inicjatywa odbyła się w związku z realizacją innowacji "Nie największa, ale nasza i piękna! Podróże po Europie". To już nasze kolejne spotkanie z uczniami szkół europejskich. Tym razem poznaliśmy Anglię. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji przekazanych przez naszych rówieśników. Poszerzyliśmy wiedzę na temat geografii kraju oraz poznaliśmy wiele ciekawostek z nim związanych. Obejrzeliśmy przygotowaną dla nas prezentację, w trakcie której zadawaliśmy mnóstwo pytań. Uczniowie z Londynu z wielką dumą zaprezentowali nam różne rodzaje mundurków szkolnych, które są u nich obowiązkowe. My również podzieliliśmy się informacjami na temat Polski oraz naszego miasta i szkoły. Okazało się, że niektórzy z naszych nowych przyjaciół znają Olsztyn, ponieważ mają tu rodziny.

To było niezwykle miłe spotkanie. Nasza współpraca będzie kontynuowana w nowym roku szkolnym.

Zapraszamy Was do obejrzenia prezentacji na temat Wielkiej Brytanii.

https://www.canva.com/design/DAGHSz-BF6Y/yTlldtTAUY1-l_DxwCpI8Q/edit?utm_content=DAGHSz-BF6Y&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton

Katarzyna Wojnarska-Dębińska


















Katarzyna Wojnarska-Dębińska

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny UNICEF - W mojej głowie

W maju i czerwcu Świetliczaki wzięły udział w Ogólnopolskim Projekcie Eduakcyjnym UNICEF pt. "W mojej głowie". Jego realizacja możliwa była dzięki wykorzystaniu materiałów stworzonych przez zespół Światowej Organizacji Zdrowia. Materiały te zostały udostępnione na platformie Spotify w formie podcastów. Celem projektu było wyposażenie odbiorców w umiejętności zarządzania stresem i przeciwdziałania jego negatywnemu wpływowi na zdrowie psychiczne. Podczas realizaccji projektu Świetliczaki dowiedziały się:

  • czym jest stres i jak sobie z nim radzić,

  • jak identyfikować trudne emocje i nie dać się im przytłoczyć,

  • rozumieć, jak osobiste wartości mogą kształtować nasze reakcje i decyzje w trudnych chwilach,

  • praktykować życzliwość wobec siebie i innych,

  • bezpiecznie radzić sobie z bólem emocjonalnym.

To były wyjątkowo wartościowe zajęcia. Zdobyte umiejętności z pewnością pozwolą nam radzić sobie w trudnych życiowych sytuacjach, które – niestety – nie omijają nawet najmłodszych.

Katarzyna Wojnarska-Dębińska







Katarzyna Wojnarska-Dębińska