Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci obchodzony jest 12 czerwca. Jego obchody zostały zainicjowane w 2002 r. przez Międzynarodową Organizację Pracy. Jego celem jest zwrócenie uwagi na wykorzystywanie nieletnich do ciężkiej pracy, która pozbawia ich dzieciństwa i godności, szkodzi ich rozwojowi fizycznemu i psychicznemu. Na świecie 152 mln dzieci pracuje zarobkowo ponad swoje siły. Najwięcej w Azji, w rejonach Pacyfiku oraz w Afryce Subsaharyjskiej.
UNICEF jako organizacja sprzeciwiająca się łamaniu praw dzieci stara się zwrócić uwagę świata na ten bolesny problem.
Świetliczaki z klas Ib, Ie, IIc oraz IIIa uczestniczyły w tym dniu w zajęciach edukacyjnych związanych z dramatyczną sytuacją pracujących dzieci. Obejrzały film edukacyjny pt. "Ciemna strona rozświetlacza", w którym ukazane zostały dzieci pracujące w kopalniach miki – produktu wykorzystywanego w produkcji kosmetyków. Uczestniczyły w pogadance na temat tego, w jaki sposób każdy z nas może wyrazić swój sprzeciw wobec wykorzystywaniu nieletnich do niebywale ciężkiej pracy. Temat był tak wrażliwy i bolesny, że w oczach niektórych uczestników zajęć pojawiły się łzy.
PRZECIWSTAW SIĘ PRACY DZIECI:
Nie kupuj produktów firm, które zmuszają dzieci do pracy – zainstaluj aplikację, która sprawdza, czy dana firma nie korzysta z pracy dzieci;
informuj swoich bliskich oraz znajomych o konieczności zwracania uwagi na wyrażanie sprzeciwu wobec pracy dzieci;
wesprzyj edukację dzieci z biednych regionów, wpłacając nawet minimalne datki na konto organizacji charytatywnych;
reaguj, gdy widzisz dzieci np. zbierające złom;
poszerzaj swoją edukację w tym temacie, aby móc być bardziej efektywnym.
UWAGA! Kupując kosmetyki zwracajcie uwagę, czy w ich składzie znajduje się mika (mica, micca). Jeśli tak, najprawdopodobniej firma produkująca kosmetyk bierze udział w procederze wykorzystywania dzieci do ciężkiej pracy. Znajdźcie zamiennik kosmetyku, który nie będzie zawierał miki.
Katarzyna Wojnarska-Dębińska
Katarzyna Wojnarska-Dębińska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz