19 listopada 2023

Innowacja "Nie największa, ale nasza i piękna! Podróże po Europie" - spotkanie z uczniami szkoły w Reykjaviku

W sobotnie popołudnie 18 listopada uczniowie klasy IIc przybyli do szkoły, aby spotkać się online z uczniami Szkoły Polskiej im. Janusza Korczaka w Reykjaviku. Spotkanie zaplanowane zostało w ramach realizowanej przez nauczycielki: Katarzynę Wojnarską-Dębińską oraz Ewę Suchtę innowacji "Nie największa, ale nasza i piękna! Podróże po Europie". Nauczycielka z Islandii, która wyraziła chęć współpracy to Pani Arletta Kuźniewska. Klasa IIc już od początku roku przygotowywała wiadomości o Polsce, które chciałaby przekazać swoim rówieśnikom w Islandii. Uczniowie przed spotkaniem wyszukiwali też ciekawostki o tym regionie Europy. Sobotnie spotkanie przebiegło we wspaniałej atmosferze zainteresowania oraz wzajemnych pytań. Ze względu na obecną sytuację w południowo – zachodniej częsci tego kraju, tematem przewodnim były wulkany. Reykjavik leży 40 km od miasta Grindavik zagrożonego erupcją wulkanu Fagradalsfjall. Mimo, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla stolicy kraju, to pośrednie skutki są odczuwane przez jej mieszkańców. Dzieci opowiadały nam, że nie mogą uczestniczyć w zaplanowanych imprezach sportowych ze względu na obłożenie obiektów sportowych osobami ewakuowanymi z Grindavik. Rodziny naszych islandzkich kolegów i koleżanek przyjmują w swoich domach tych, którzy zmuszeni byli opuścić swoje domy. Wielu z nich opiekuje się zwierzętami osób ewakuowanych. Dzięki wiedzy zdobytej przed spotkaniem, nasi uczniowie znają przyczynę aktywności sejsmicznej Islandii – jest nią położenie kraju na styku dwóch płyt tektonicznych.

Podczas spotkania poruszaliśmy też tematy przyjemne. Dowiedzieliśmy się, że do islandzkich dzieci przychodzi aż 13 Mikołajów! Mikołajowa trzynastka nosi nazwę Jólasveinar. Wizyty Świątecznych Chłopców (bo tak się ich określa) zaczynają się 12 grudnia. Chłopcy zostawiają przez trzynaście dni w przygotowanych butach lub skarpetach drobne upominki lub ziemniaka (czasami zgniłego) – jeśli ich właściciel nie był grzeczny :).

Zdobyliśmy dużo informacji o Islandii, jej geografii, zwyczajach i kulturze. Niezmiernie zainteresował nas ten temat. Dlatego przed nami kolejne spotkania, bo padła deklaracja dalszej współpracy. Na razie wymienimy się prezentacjami na temat naszych krajów i prześlemy sobie kartki świąteczne.

Katarzyna Wojnarska-Dębińska

 




















Katarzyna Wojnarska-Dębińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz