Doświadczenie to ma zachęcić Was do badania przyrody. Dzięki temu eksperymentowi dowiemy się, że słona woda (sól) „zabiera” wodę z rośliny.
Materiały:
- woda
- sól
- łyżeczka
- 2 szklanki
- 2 miseczki
- ziemniak
- nóż
Wykonanie:
1. W jednej szklance wody rozpuszczamy 3 łyżeczki soli.
2. Słoną wodę nalewamy do miseczki. Do drugiej miseczki wlewamy taką samą ilość wody ( bez soli). 2. Ziemniaka nie obieramy ze skórki, kroimy go na plastry tej samej grubości ( przy krojeniu poproście o pomoc rodziców). 3. Kilka plasterków ziemniaka umieszczamy w miseczce ze słoną wodą. Podobną ilość plasterków ziemniaka wkładamy do drugiej miseczki.
4. W ten sposób przygotowane ziemniaki pozostawimy na kilka godzin. Nasze doświadczenie możemy rozpocząć po śniadaniu i powrócić do niego po południu.
5. Po kilku godzinach wyjmujemy plasterki i sprawdzamy ich twardość np. zgniatając.
6. Zauważamy, że te ziemniaki, które były w słonej wodzie są zwiotczałe, miękkie. Natomiast te , które były w wodzie bez soli są nadal twarde.
Dlaczego tak jest?
W przypadku wody bez soli część wody „napełniła” plasterki ziemniaka, dlatego pozostały one twarde. Natomiast słona woda spowodowała ubytek wody w ziemniaczanych plasterkach stąd ich zwiotczenie.
Podobne zjawisko możemy zaobserwować kiedy robimy mizerię z ogórków. Gdy posypiemy plasterki ogórków solą widzimy, że „puszczają” one sok tzn. sól „wyciąga” z nich wodę. Woda może nie tylko przenikać do wnętrza rośliny, ale może z niej ubywać nie tylko przez parowanie.
Materiał przygotowała Krystyna Chendoszka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz