19 maja 2020

Zabawy ruchowe dla dzieci – w domu, w ogrodzie, w parku.

Ruch w rozwoju dzieci jest bardzo ważny, czy to na świeżym powietrzu, czy to w domu. Dzisiaj proponuję wam kilka pomysłów na zabawy ruchowe.

Zabawy ruchowe

  • Raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy - Jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci i inne osoby biorące udział w zabawie szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.
  • Ciuciubabka - Osoba, która jest ciuciubabką, stoi w środku koła z zawiązanymi oczami. Uczestnicy zabawy śpiewają znaną piosenkę, a ciuciubabka próbuje ich złapać. Złapana osoba zmienia się z  prowadzącym i zostaje nową ciuciubabką.


Zabawy z piłką


Kolory - Osoba, która na początku poprowadzi zabawę, trzyma piłkę. Pozostałe osoby siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego uczestnika, wymieniając przy tym różne kolory. Uczestnicy zabawy łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający piłkę powie „czarny!”. Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!”.

Jaś - Dwie osoby stojące naprzeciw siebie rzucają do siebie piłkę. Trzecia osoba ustawia się twarzą do rzucającego i próbuje przechwycić piłkę. Może to zrobić wtedy, gdy rzut będzie niecelny i piłka upadnie, lub gdy, podskakując wysoko, złapie ją. Kiedy „głupi Jaś” przechwyci piłkę, zamienia się miejscem z osobą, która właśnie rzucała piłkę.

Zabawy ruchowe z opowieścią

Pająk i muchy

Uczestnicy zabawy biegają swobodnie, naśladując gestami dźwiękiem muchy. Na zawołanie "pająk!", zastygają w bezruchu. Osoba pełniąca funkcję pająka wychodzi na spacer pomiędzy uczestnikami, uważnie obserwując czy ktoś się nie porusza. Ten kto nie wytrzyma w bezruchu, zabierany jest do "sieci" (miejsce z boku pola zabawowego). Gdy pająk na chwilę wraca do sieci, muchy mają możliwość swobodnego fruwania, aż do następnego polowania.

Stonoga

Uczestnicy zabawy stoją w rzędzie jak w "wężu" i idą w rozkroku, kiwając się na boki. Śpiewają: "Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga, bęc!". Na "bęc" wszyscy wykonują zeskok obunóż, po którym następuje odliczanie nóg "stonogi". Kolejno odliczając , uczestnicy zabawy wystawiają odliczoną nogę, mówiąc: "Pierwsza noga, druga noga, trzecia noga ...itd". Po odliczeniu wszystkich nóg ostatnie osoba przebiega do przodu i zabawę powtarzamy.

Wiosenna wędrówka

Osoby biorące udział w wędrówce ustawiają się w szeregu. Na samym początku staje prowadzący. Wyjaśnia uczestnikom zabawy , że wszyscy razem odbędą wiosenną wędrówkę i, że powinny jak to możliwe wiernie naśladować jego ruchy. Razem wyruszają i idą po: miękkim mchu, wodzie, piasku, lepkim podłożu. Wraz z grupą można tworzyć różne inne warianty zabawy. 

Miłej zabawy!

Materiał przygotowała: Krystyna Chendoszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz