21 maja 2020

Świat muzyczny

W muzyce oprócz nut jest jeszcze wiele znaków i zasad, które tworzą kompozycję muzyczną. 

1. klucz wiolinowy (zwany również kluczem skrzypcowym) – znak graficzny umieszczany na drugiej linii pięciolinii. Klucz wiolinowy określa grę prawej ręki zapisanej na górnej pięciolinii. Nuty tworzą
Pierwszy głos melodii. 
2. klucz basowy zapisuje dźwięki na dolnej pięciolinii. W zapisie na dwie ręce są zawsze dwie pięciolinie. Klucz basowy określa zapis gry na lewą rękę, która gra nuty basowe. 

3. pięciolinia – podstawowy element pisma nutowego dla zapisu dźwięków . Na pięciolinii muzyk buduje swój utwór muzyczny.

4. Znaki chromatyczne- krzyżyk () – znak chromatyczny  Krzyżyk podwyższa 
wysokość dźwięku o pół tonu.

-bemol – znak chromatyczny, obniżający wysokość dźwięku o pół tonu.

- Kasownik (♮) – znak chromatyczny przygodny , element anulujący działanie innych znaków chromatycznych.

4. Takt i metrum
-takt – w muzyce europejskiej jest najmniejszym odcinkiem tekstu muzycznego (składającego się z nut i/lub pauz), zawartego między dwiema kreskami, zwanymi kreskami taktowymi.
-metrum to oznaczenie muzyczne składające się z dwóch cyfr ułożone jedna nad drugą, z których górna oznacza ilość miar w takcie, a dolna wartość tych miar. Wyróżniamy metrum:2na4, 3na 4, 4na4.

5. Kropka przy nucie – Kropka umieszczona jest bezpośrednio po prawej stronie nuty lub pauzy. Przedłuża wartość trwania dźwięku o połowę dźwięku pierwszego.



6. Pauza – znak graficzny o określonej wartości, który określa czas trwania ciszy lub czas, w którym instrument lub głos jest nieaktywny.



Wszystkie te oznaczenia to tzw. język muzyczny- podstawowa wiedza do zrozumienia dzieła muzycznego. Najciekawsze jest to że jest to język uniwersalny tzn. że w każdym języku czy to angielskim czy niemieckim oznacza to samo. Jednym słowem muzyka łączy ludzi.

Materiał przygotowała: Anna Lis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz